Czym się zajmuje chirurg naczyniowy?
Nazwa chirurg z reguły kojarzy nam się z lekarzem wykonującym skomplikowane operacje. Bardzo często tak właśnie jest, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że istnieje także odrębna specjalizacja w medycynie, którą nazywamy chirurgią naczyniową. Jak wskazuje nazwa, chirurg naczyniowy zajmuje się przede wszystkim chorymi naczyniami w organizmie pacjenta. O jakie naczynia chodzi i jaki jest zakres usług chirurga naczyniowego? Jakie objawy wskazują, że powinniśmy się do niego udać? Zapraszamy do lektury.
Chirurgia naczyniowa – na czym polega?
Aby dowiedzieć się, jakiego typu choroby diagnozuje i leczy chirurg naczyniowy, zastanówmy się nad ogólnym zakresem tej konkretnej specjalizacji medycznej. Wspomnieliśmy już, że chodzi o naczynia – a konkretnie o naczynia krwionośne oraz limfatyczne w naszym ciele. Pierwsze na myśl przychodzą nam zapewne tętnice i żyły - i słusznie, bo to właśnie te naczynia najczęściej padają ofiarami wielu różnych schorzeń, które wyleczyć lub zoperować może właśnie chirurg naczyniowy. Jego zadaniem jest więc diagnozowanie chorób układu krwionośnego oraz limfatycznego, a także ich leczenie najczęściej opierające się na udrażnianiu chorych naczyń, czyli ich poszerzaniu lub usuwaniu zmian czy nawet wstawianiu specjalnych protez naczyniowych.
Jakie choroby leczy chirurg naczyniowy?
Skoro wiemy już, że chirurg naczyniowy zajmuje się udrażnianiem naszych żył i tętnic, przyjrzyjmy się bliżej niektórym chorobom, z którymi najczęściej ma do czynienia ta dziedzina medycyny.
- Przewlekła niewydolność żylna - czyli dobrze nam wszystkim znane żylaki kończyn dolnych.
- Miażdżyca - na przykład dotycząca naczyń w kończynach dolnych lub tętnic szyjnych.
- Zakrzepica i niewydolność żył głębokich.
- Zespół stopy cukrzycowej – jedno z powikłań zazwyczaj nieleczonej cukrzycy.
- Nowotwory rozwijające się w obrębie układu krwionośnego lub limfatycznego.
- Zator tętnicy płucnej.
- Tętniaki - na przykład zapalne aorty piersiowej, brzusznej czy naczyń trzewnych, lecz także przewlekłe czy pęknięte.
- Choroba Buergera – czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń.
- Zwężenia i niedrożności tętnic - co w konsekwencji może prowadzić do udaru, a nawet śmierci.
- Przewlekłe owrzodzenia żylne.
Niestety, ogromna ilość tego typu schorzeń jest efektem naszego obecnego trybu życia. W świecie, gdzie każdy codziennie się gdzieś spieszy, stresuje pracą czy problemami osobistymi, mamy skłonności do nieodpowiedniego odżywiania się, a w czasie pandemii niestety także do siedzącego trybu życia. Wszystko to składa się na znaczne pogorszenie kondycji naszego układu krwionośnego i limfatycznego, a to z kolei może prowadzić właśnie do wyżej wymienionych chorób. Kiedy więc warto zgłosić się do chirurga naczyniowego?
Z jakimi objawami udać się do chirurga naczyniowego?
Z pewnością warto bacznie obserwować swoje naczynia krwionośne. Choć zwykle nie możemy dostrzec ich pod skórą gołym okiem, gdy coś złego zacznie się z nimi dziać, często da się to zauważyć. Można na przykład zaobserwować u siebie poszerzone naczynia krwionośne w obrębie nóg, odczuwać mrowienie w stopach, częste obrzęki w okolicy kostek, nawracające skurcze czy uczucie tak zwanych “ciężkich nóg”. Wszystkie te objawy mogą sugerować, że z naczyniami krwionośnymi w naszych dolnych kończynach zaczyna dziać się coś niedobrego i z pewnością jest to odpowiedni moment na udanie się do chirurga naczyniowego. Jeśli natomiast chodzi o żyły i tętnice znajdujące się wyżej niż kończyny dolne, objawami, jakie powinny nas zaniepokoić, będą: ból odczuwalny w okolicy mostka, nawracające duszności i uporczywy kaszel - mogą one świadczyć o zatorze tętnicy płucnej bardzo groźnym dla naszego zdrowia. Najważniejsza kwestia to to, by nie lekceważyć żadnych tego typu objawów. Jest to bardzo istotne, bo przecież odpowiedni przepływ krwi w naszym organizmie to tak naprawdę kwestia życia i śmierci. Jakiekolwiek zaburzenia tego przepływu mogą prowadzić na przykład do niedokrwienia różnych istotnych organów - a już kilkuminutowe niedokrwienie na przykład serca czy mózgu może być naprawdę tragiczne w skutkach. Dlatego do sprawy należy podejść naprawdę poważnie.
Jakie badania może wykonać chirurg naczyniowy?
Każda wizyta u takiego specjalisty powinna rozpocząć się od szczegółowego wywiadu z pacjentem, podczas którego ustalone zostaną specyficzne objawy występujące w jego przypadku lub przebyte bądź aktualne choroby. Podstawowym badaniem zlecanym przez chirurga naczyniowego będzie USG Dopplera dotyczące tętnic szyjnych i kręgowych, kończyn górnych i dolnych bądź tętnic trzewnych. Lekarz będzie mógł dzięki temu określić drożność naczyń krwionośnych i stan przepływu krwi. Z kolei kolorowa ultrasonografia dopplerowska pozwoli mu zdiagnozować na przykład guzy nowotworowe. Lekarz może także zadecydować o wykonaniu badania angioskopii, czyli wprowadzeniu do wnętrza naczyń endoskopu z kamerą, która pozwoli zobrazować stan naszych żył czy tętnic. Dodatkowymi badaniami pomocnymi w diagnostyce mogą być także: tomografia komputerowa żył i tętnic, arteriografia, flebografia czy limfografia.