Właściwości i zastosowania osocza bogatopłytkowego
Osocze bogatopłytkowe nie jest tak naprawdę nowym wynalazkiem, chociaż zabiegi z jego wykorzystaniem największą popularność zdobyły w ostatnich latach. Zastosowanie osocza do przeprowadzania zabiegów kosmetycznych, idealnie wpisuje się w koncepcję wspierania organizmu substancjami, które sam wyprodukował. Jak wyglądają zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego i czego można spodziewać się po kuracji?
Co to jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe, nazywane również PRP – Platelet Rich Plasma, jest preparatem krwiopochodnym, otrzymywanym z krwi obwodowej. To produkt inżynierii tkankowej, w którym znajduje się zwiększona ilość płytek krwi, zawieszona w małej objętości osocza. Najczęściej krew pobierana jest z żyły łokciowej, a następnie odwirowywana w specjalnym urządzeniu. Powstałe w ten sposób osocze bogatopłytkowe może zawierać od 2 do 9 razy więcej płytek w jednostce objętości niż krew fizjologiczna. Taka koncentracja płytek krwi wiąże się z wyższym stężeniem płytkopochodnych czynników wzrostu, które uczestniczą w procesach regeneracyjnych tkanek, czyli stymulują odbudowę skóry i przyspieszają gojenie ran.
Zabiegi z zastosowaniem osocza
Główną cechą osocza bogatopłytkowego jest naturalna stymulacja tkanek do regeneracji. Dzięki tej właściwości produkt znalazł zastosowanie w leczeniu wielu problemów. Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest podczas leczenia przewlekłych i trudnych do zagojenia ran. Stosuje się je również przy uszkodzeniach mięśni i wiązadeł oraz przy leczeniu zmian zwyrodnieniowych ścięgien i stawów. Terapia osoczem bogatopłytkowym jest obecnie bardzo popularną metodą zwalczania zmarszczek na twarzy. Cały zabieg, zwany liftingiem wampirzym, składa się z trzech etapów: pobrania krwi, pozyskania PRP oraz zaaplikowania substancji za pomocą techniki mezoterapii. Dzięki zabiegowi skóra zyskuje zdrowy, młodzieńczy wygląd, a na jej powierzchni nie ma niedoskonałości.